THE GREATEST GUIDE TO RODZAJE SOCZEWEK

The Greatest Guide To rodzaje soczewek

The Greatest Guide To rodzaje soczewek

Blog Article

Zaćma oka – Soczewka trójogniskowa asferyczna pozwala przywrócić naturalną ostrość widzenia na każdą odległość. Daje nam ona możliwość całkowitego pozbycia się okularów.

Zaćma oka – Soczewka jednoogniskowa asferyczna żółta posiada wszystkie właściwości soczewki asferycznej białej. Dodatkowo dzięki filtrowi światła niebieskiego chroni siatkówkę przed zwyrodnieniem plamki żółtej (AMD).

Bardzo ważne jest, aby uświadomić sobie, rodzaje soczewek że to, czy dane okulary korekcyjne będą prawidłowo korygować naszą wadę wzroku i dobrze służyć nam na co dzień, zależy od dwóch factorów: oprawek okularowych i szkieł do okularów. Wybrane soczewki powinny jak najlepiej odpowiadać na nasze wzrokowe potrzeby i oczekiwania.

Soczewki toryczne – mają różne moce ogniskowania w różnych obszarach soczewki, aby korygować astygmatyzm – wadę wynikającą zazwyczaj z asymetrii w budowie rogó Większość soczewek jednoogniskowych i wieloogniskowych występuje w wersjach torycznych.

Dlatego każdy, niezależnie od swoich wartości korekcyjnych jest w stanie stworzyć dla siebie idealne okulary przeciwsłoneczne. Warto jednak wiedzieć, że wybór barwy soczewek okularowych nie powinien być podyktowany wyłącznie gustem. Każdy kolor oferuje bowiem ochronę przed słońcem różnej jakości.

Zaliczamy do tej grupy soczewki twarde, które pozwalają na korygowanie wzroku u pacjentów ze stożkiem rogówki;

Najważniejsze w tym wszystkim jest właśnie indywidualne podejście do każdego pacjenta zmagającego się z zaćmą oka lub zaćmą oczu. Wybór implantu jest kluczowy, dlatego z pewnością nie można sugerować się soczewkami innych pacjentów, a wspólnie z okulistą wybrać taką, która najbardziej pasuje do pacjenta i jest skrojona na miarę jego potrzeb widzenia oraz oczekiwań zdrowotnych, jak i finansowych.

Długotrwała praca przed monitorem komputera czy smartfona powoduje nadmierne obciążenie układu wzrokowego, co z czasem może prowadzić do pojawienia się uciążliwych objawów Cyfrowego Zmęczenia Wzroku (CZW). Dolegliwości te można zmniejszyć, stosując soczewki okularowe do pracy o specjalnych konstrukcjach oraz powłokach, tzw.

Warto również podkreślić, że jednoogniskowe soczewki nie naśladują naturalnej zdolności akomodacji oka. Oferują pełną ostrość jedynie w jednej odległości, podczas gdy soczewki wieloogniskowe pozwalają widzieć dobrze zarówno z bliska, jak i z daleka.

Dobre widzenie do dali oraz do bliży, a tym samym możliwość rozstania się z okularami do czytania, dają soczewki dwuogniskowe.

Soczewki jednoogniskowe to podstawowy i najbardziej popularny rodzaj szkieł okularowych. Takie soczewki posiadają jedną moc korekcyjną rozmieszczoną równomiernie na całej swojej powierzchni i najczęściej służą do korygowania wady wzroku na daną odległość: krótkowzroczności (soczewki okularowe ujemne, tzw. minusy) lub nadwzroczności (soczewki okularowe dodatnie, tzw. plusy), jak również astygmatyzmu.

promień padający równolegle do osi optycznej – po przejściu przez soczewkę biegnie tak, że jego przedłużenie przechodzi przez ognisko pozorne;

Częstą zmorą okularników jest konieczność czyszczenia okularów z powodu kurzu. Odłożone nawet na krótki czas okulary pokrywają się szybko drobinkami.

– ich zadaniem jest przede wszystkim zmiana koloru tęczówki oka. W wielu przypadkach służą do przykrywania wad zewnętrznej części oka, zakrywają widoczną zaćmę, „otwierają” tęczówkę, „zmniejszają” źrenicę.

Report this page